Poikkeuslupamenettelyt

Kasvattajalla on mahdollisuus anoa Suomen Kennelliitolta poikkeuslupaa Koirarekisteriohjeen määräyksistä ja rotukohtaisista erityisehdoista. Toimi aina ajoissa!

Poikkeuslupamenettelyt



  • Kasvattajalla on mahdollisuus anoa Suomen Kennelliitolta poikkeuslupaa Koirarekisteriohjeen määräyksistä ja rotukohtaisista erityisehdoista.

  • Poikkeuslupa on anottava hyvissä ajoin ennen astutusta. Jälkikäteen poikkeuslupaa ei myönnetä.

  • Liitteenä tulee olla rotujärjestön lausunto (lisää alempana).

  • Anomus tehdään Kennelliitolle.

    Lisätietoja: Rekisteröinnin poikkeusluvat | Suomen Kennelliitto


Rotujärjestön lausunto


Laadi Suomen Welsh Corgi Seuralle hyvissä ajoin vapaamuotoinen hakemus, johon tulee sisältyä vähintään seuraavat tiedot:

  • anojan yhteystiedot

  • suunnitellun pentueen vanhemmat

  • nartun terveystarkastustulokset

  • uroksen mahdolliset terveystarkastustulokset (myös vanhentuneet) ja geenitestistatukset

  • arvioitu astutusajankohta

  • perustelut pentueelle


Hakemus toimitetaan osoitteeseen jalostustoimikunta@corgiseura.net

Suomen Welsh Corgi Seura ilmoittaa lausunnossaan täyttävätkö koirat/yhdistelmä Kennelliiton yleisen jalostuksen tavoiteohjelman suositukset ja rotukohtaiset jalostuksen tavoiteohjelman (JTO) terveyteen liittyvät suositukset.

Mikäli rotujärjestö ei puolla anomusta, pitää kielteinen lausunto perutella.

Poikkeuslupa: uusintayhdistelmä


Poikkeuslupaa uusintayhdistelmälle voidaan puoltaa erityisistä syistä. Poikkeuslupaa voidaan puoltaa, jos koko pentue on menehtynyt alle 6 kuukauden iässä huomioiden menehtymiseen johtaneet syyt (esim. tapaturmat vs. vakavat terveysongelmat). Aiemmasta pentueesta tulee toimittaa pentueseurantalomake.

Poikkeuslupaa puolletaan, jos aiempi pentue on 1-3 pentua. Aiemmasta pentueesta tulee olla virallisia terveystuloksia vähintään lonkkien ja inkongruenssin osalta seuraavasti:

  • Aiemman pentueen koko 1 pentu = lonkat ja inkongruenssi virallisesti lausuttu ko. pennulta.

  • Aiemmassa pentueessa 2 pentua = toisen pennun (1) lonkat ja inkongruenssi virallisesti lausuttu.

  • Aiemmassa pentueessa 3 pentua = kahden pennun (2) lonkat ja inkongruenssi virallisesti lausuttu.


Yli 8-vuotiaat selkäkuvaamattomat urokset


Suomen Welsh Corgi Seura voi puoltaa selkäänsä oireilemattoman, virallisesti selkäkuvaamattoman yli 8-vuotiaan uroksen jalostuskäytölle. Muiden PEVISA-ehtojen tulee kuitenkin täyttyä seuraavin tiukennoksin:
• Raja-arvo lonkkien osalta C
• Raja-arvo kyynärnivelien osalta INC 1/1 tai ED 0/0
• Yhdistelmän lonkkaindeksin keskiarvon tulee olla vähintään 101
• Uroksen jo olemassa oleva jälkeläismäärä ei ylitä kolmea (3) prosenttia rodun neljän vuoden rekisteröintimääristä. Vuoden 2025 alusta voimaan tulevan jalostuksen tavoiteohjelman perusteella luku on vuosien 2020-2023 perusteella pembrokeilla 35 jälkeläistä ja cardiganeilla 52 jälkeläistä. Luku voi tarkentua vuosittain.

Poikkeuslupapuoltohakemuksen liitteenä tulee olla uroksenomistajan allekirjoituksellaan varmentama vapaamuotoinen ja kattava terveysselvitys uroksesta.