Tiedote koskien MyDogDNA/Wisdom panelin geenitestitulosten tallennusta

Tulokset on jatkossa toimitettava itse Kennelliittoon. Lue lisää.




Tiedote koskien MyDogDNA/Wisdom panelin geenitestitulosten tallennusta.

Kyseinen laboratorio ei tarjoa enää tulosten suoraan tallennusta Kennelliiton järjestelmiin. Jatkossa asiakkaiden on toimitettava tulokset itse Kennelliittoon tallennettavaksi.

Tulokset saa ladattua PDF-muodossa MyDogDNA:n sivuilta klikkaamalla tilillä kohtaa profiili ja rullaamaan alas kohtaan "download technical report". PDF-raportti toimitetaan Kennelliittoon osoitteella terveystulokset@kennelliitto.fi

Muuten kaikki sujuu normaaliin tapaan: tilataan omakoirasta lähete ennen näytteenottoa ja pyydetään näytteenottajaa vahvistamaan näytteenottotiedot omakoirasta.

Seuran aktivoimat MyDogDNA-testit ja niiden tulokset, jotka eivät ole kirjautuneet omakoira-järjerstelmään, on tänään 15.7. toimitettu Kennelliiton tiedoksi.

Kun otat corgistasi virallisen näytteen MyDogDNA-testillä, tulosta mukaasi tämä lomake. Lomake jää sinulle talteen otetusta DNA-testistä. Älä lähetä lomaketta laboratorioon näytteiden mukana!